Sarımsaklı tavuklu bulgur pilavı (Malatya Yöresel Yemek)

Malzeme:
1 bütün tavuk
Yarım kilo bulgur
125 gr tereyağı
3 diş sarımsak

Yapılışı:
1-Tavuğu bütün olarak yıkayıp derin bir tencereye üzerini geçecek kadar su koyup tavuk kaynamaya başladıktan sonra yani 10-15 dk sonra 1 tatlı kaşığı tuz ilave edeceğiz.
2-Yaklaşık 1 saat pişmeye bırakıyoruz.Piştiğine emin olunca tavuk sudan çıkarılır ve soğumaya bırakılır.
3-Daha sonra küçük bir tencerede tereyağı kızdırılır ve büyük tencerede bulunan tavuk suyundan 2 -3 kepçe kadar tavuk suyu ilave edilir.3 diş sarımsak rendelenerek bu tereyağlı tavuk suyuna ilave edilir.
4-Kısık ateşte bırakıyoruz ve diğer yandan büyük tenceredeki tavuk suyumuza yıkayıp süzdüğümüz bulgurlarımızı ilave ediyoruz.Üzerine tekrar tuz ilave ediyoruz.Üzerindeki su pilav için fazla gelecektir.Fazlalık suyu kepçe ile alıp sarımsaklı tereyağlı suya aktaralım.Pilava yetecek kadar pilavın üstünü az bir şey geçecek kadar su bırakalım.Ve ocağın altını kısıp pilavımızın olmasını bekleyelim ve arada bir tuzunu kontrol edelim.
5-Diğer taraftan soğumuş olan tavuğumuzu derilerini ve kemiklerini ayırıp tavuk etlerini küçük küçük didikleyelim ve tereyağlı sarımsaklı suyumuza atalım.10 dakika kadar sarımsaklı suda tavuklarımız pişecek ve ocağımız orta seviyede olacak.Bu tavuklu suyumuzunda arada bir tuzunu kontrol edelim.
6-Pilavımız suyunu çekince altını kapatalım.Kapağını kapatalım. 10 dk.demlendikten sonra önce bulguru daha sonra tavukları ve üstünede tavuğun suyundan az biraz dökerek servis edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir